Aşka Elini Veren Solunu Kaptırır.

Ya hep ya hiçtir aşk. Uzun bir yoldur, adımlık değil ve bilmelisin ki aşk tadımlık değil.
Derler ya hani; ya siyahtır ya beyaz grisi yoktur aşkın diye, tam da öyle işte. Ya içindesindir ya dışında, ya yazındasındır. Ya kışında. Aşka esir olmak sağlam bir cesurluk ister aslında. Çünkü kendini ateşe atmaktır, diken olup kendine batmaktır aşk. Kâh gülerken ağlatır, kâh ağlarken güldürür.
Şarkıların dilinden anlamaya başlarsın birden. Ve ruhun yavaşça arınır “benlik” denen kirden. İştahın dengesini yitirir, yemeden içmeden kesilirsin. Sevdiğin kişi perde olup iner gözlerine. Uyumadan önce en son aklında olan ve uyandığında aklına ilk gelen hep odur. Onu görmek için can atar ama gördüğünde yüzüne bakmaya utanırsın, ya da bakmaya kıyamazsın. Bazen masum bir bakış derinden bir yakışa dönüşür ve bilmelisin ki herkesin nasibin de yoktur aşık olmak. Olgunluğa adım atış, nefrete kaş çatıştır aşk. Hayatın sana yaptığı bir jest ve gururuna çektiğin bir resttir. Bazen sevgiliye verilen bir söz, bazen yürek yakan bir köz, bazen de bir çift yaşlı gözdür aşk. İyiliği kalpte aşk barındırır, kötülüğü kalpten aşk arındırır. Aşk, aşıkların yaşadığı bir ülke, ilsiz ve aşk yaşamın sırrını bilen bir dilsiz…
Yaşarken ölmeye göz yumuş, dertlerden derman umuş tur aşk. Kiminin hayat filmine konudur, kiminin hayat filminin sonudur. Saf kalpleri çok çabuk kandırır, yalnızlığı ölesiye kıskandırır. Sertçe silkeler seni ve dünya uykusundan uyandırır. Gençlik suretine bürünmüş bir ihtiyarı andırır.
Aşk kiminin kalbinde bir sızı, kimininse huzur definesi için “sevgili” toprağında yaptığı bir kazı. Kimine göre mutluluk çalan bir hırsız, kimi içinse sevgi ile şımartılmış bir arsız. Hem sevip hem sevilenin en muazzam neşesi, karşılıksız seveninse iç kemiren endişesi. Kâh bir çocuk, olur olmaz şeylere sırtını dönüp darılan; kâh bir dost, en zor anında yanında olup boynuna sıkıca sarılan. Kimini keder savaşından kurtaran şövalye, kiminin ruhuna sevgilisi tarafından takılmış bir kolye. Aşk, sevdiğine kavuşamayıp intihar eden bir aşığın cansız bedeni, hayatın anlamını sevgilisinde bulan bir kişinin yaşamak için tek nedeni.
Bazen gözlerinden yağan sağanaktır aşk, bazense gizlendiğin bir sığınaktır. Kâh yas tutturur, kâh yaş yutturur. Hep sevdiğin kişiyi hatırlatır, sana seni unutturur. Duramaz karşısında ne enaniyet ne de gurur. Asla ıskalamaz aşk, hep on ikiden vurur. Tükenir gözyaşların, tükenir, kurur.
Kimini şair eder yazdırır, kimini ressam eder çizdirir aşk. Kimi kendini kaybeder, kimi kendini bulur aşk ile. Kiminin hayatta kalmak için aldığı nefes, kiminin kulağına Yaradan’ı fısıldayan bir sestir aşk. Acı ile mutluluğun evlenmesi, sevgi kıvılcımının apansız alevlenmesidir. Zahmet kılığına bürünmüş bir rahmettir. Ve bilmelisin ki aşk tebdil-i kıyafet dolaşmayı çok sever.
Damlayı derya yaptırır aşk, sevmekten de öte hâşâ taptırır, kâh hakikate erdirir kâh doğru yoldan saptırır. Ve eğer aşk bir gün seni kendine davet ederse, ona elini uzatmadan önce iyice bir düşün. Çünkü “Aşka Elini Veren Solunu Kaptırır!”